Μπορεί και... αλλιώς ο Παναθηναϊκός, 84-75 την Μπάρτσα με σούπερ Καλάθη - Free Sunday
Μπορεί και... αλλιώς ο Παναθηναϊκός, 84-75 την Μπάρτσα με σούπερ Καλάθη

Tα τρίποντα δεν μπήκαν αλλά ο Παναθηναϊκός είχε Καλάθη, άμυνα και Γκιστ, και έφτασε στη νίκη με 84-75 επί της φορμαρισμένης Μπαρτσελόνα, διατηρώντας το αήττητο του ΟΑΚΑ για 9ο διαδοχικό παιχνίδι.

Πλέον οι «πράσινοι» έχουν μια πραγματική διαβολοβδομάδα μπροστά στους, όταν θα κληθούν μέσα σε ένα τριήμερο να αντιμετωπίσουν τους δύο πρώην προπονητές τους: τον Ομπράντοβιτς και την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και στη συνέχεια τον Ιτούδη και την ΤΣΣΚΑ στο ΟΑΚΑ.

Η σημασία της νίκης επί της Μπαρτσελόνα μεγαλώνει δεδομένων των παιχνιδιών που έπονται, όπως επίσης μεγαλώνει και υπό τις συνθήκες που επιτεύχθηκε: σε ένα παιχνίδι που έδειξε να στραβώνει στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και επιπλέον ο Παναθηναϊκός αναγκάστηκε να βγει από την πεπατημένη του και να αναζητήσει εναλλακτικές. Τα τρίποντα αυτή τη φορά δεν έμπαιναν, αλλά η ομάδα του Πασκουάλ βρήκε τις λύσεις.

Στο πρώτο σκέλος του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, καθώς είχε ως σημείο αναφοράς τον Τόμιτς στη ρακέτα, ο οποίος και προσπάθειες πήρε και μοίρασε σωστά το παιχνίδι, δίνοντας ελεύθερα σουτ στους συμπαίκτες του. Αμέσως μετά ανέλαβε δράση ο Ερτέλ, ο οποίος κέρδισε το πρώτο σκέλος της μάχης με τον Καλάθη, πέτυχε 10 διαδοχικούς πόντους και η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +7, 32-25. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός δεν είχε πετύχει ακόμα τρίποντο (0/7) και ό,τι καλό προέκυπτε στην επίθεσή του προερχόταν από τους Καλάθη και Γκιστ (17π. με 5/5 δίπ., 7/8 β., 0/3 τρίπ., 6 ριμπ., 2 ασ., 2 κλεψ., 1 κόψ., 1 λ.).

Σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Ντένμον, που έβγαλε άμυνες και ενέργεια, η άμυνα του Παναθηναϊκού έσφιξε πολύ έτρεξε το δικό του σερί 11-2 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος, 36-34.

Ο σταθερά καλός Σίνγκλετον πέτυχε στην τρίτη περίοδο το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού, η άμυνα παρέμεινε καλή, ωστόσο η αστοχία και οι κακές επιλογές στην επίθεση έφεραν την Μπαρτσελόνα και πάλι μπροστά, 40-39. Κάπου εκεί ο Καλάθης (17 π. με 8/10 δίπ., 0/3 τρίπ., 1/4 β., 12 ασ., 5 κλεψ., 4 ριμπ., 1 λ.) ανέλαβε δράση σε άμυνα και επίθεση, έκλεψε μπάλες, σκόραρε, έδωσε ασίστ, ο Βουγιούκας πρόσθεσε το λιθαράκι του με τρία ποσταρίσματα -τα δύο πρώτα κατέληξαν στο καλάθι και το τρίτο, όταν η άμυνα έκλεισε πάνω του, σε ασίστ στον Καλάθη για γκολ-φάουλ- και βγάζοντας άμυνες και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 54-46, βάζοντας τα θεμέλια της νίκης του.

Στην τέταρτη περίοδο ο Καλάθης συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και όταν βγήκε να ξεκουραστεί στα μέσα της ο Παππάς μπόρεσε να βρει ρυθμό βάζοντας δύο διαδοχικά καλάθια. Αμέσως μετά ο Αλόνσο έκανε την… κίνηση-ματ, περνώντας στον αγώνα τον Ναβάρο. Άλλο που δεν ήθελε ο Παππάς, τον νίκησε στις δύο πρώτες φάσεις που βρέθηκαν αντιμέτωποι και στις δύο επόμενες ο Καλάθης τον βρήκε στην πλάτη του Ναβάρο για να πετύχει 8 διαδοχικούς πόντους και να φτάσει τελικά τους 15, όλους στην τελευταία περίοδο.

Η άμυνα παρέμεινε εξαιρετική και ο Παναθηναϊκός έφτασε χωρίς άγχος στη νίκη σε ένα παιχνίδι που είχε μόλις 4/22 τρίποντα και 14/23 βολές. Τα αναπλήρωσε και με το παραπάνω, σκοράροντας τα περισσότερά του δίποντα τη φετινή σεζόν με το τρομερό 29/41, ενώ κανείς παίκτης του δεν έκανε πάνω από 1 λάθος, τελειώνοντας μόλις με 9, έναντι 19 της Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 15 (1), Ντένμον 2, Γκιστ 17, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 7, Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σίτο Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χανγκά 3, Ναβάρο 7 (1), Ερτέλ 18 (2), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κοπόνεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12, Μοερμαν 11 (1)