Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος - Free Sunday
Κύπελλο Ελλάδας: Στους «8» ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος

Την κλήρωση της Δευτέρας για να μάθουν τον αντίπαλό τους στους «8» της διοργάνωσης, αναμένουν η ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ και ο Πανιώνιος.

Η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ. Σκόρερ της Ένωσης, που είχε νικήσει 4-0 στον πρώτο αγώνα στο Αγρίνιο, ήταν ο Λόπες (65΄).

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΑΕΚ (Φελίπε Ουφάνο) : Μπάρκας, Γκάλο (80΄ Γιούσης), Βράνιες (70΄ Τζανετόπουλος), Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Λόπες, Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ (76΄ Αραούχο), Κλωναρίδης, Γιακουμάκης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μπάμπης Μιχαηλίδης): Κουσιάδης (9΄λ.τρ. Κυριακίδης), Ροντρίγκες, Χαντάκιας, Τσοκάνης, Γιαννιώτης, Μαρινάκης, Μπεχαράνο (46΄ Μάρκος Πάουλο), Κλέζιο, Ρόσα (70΄ Μοράρ), Βασιλούδης, Ντίας

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα προημιτελικά καθώς μετά το 5-1 επί των Τρικάλων στο πρώτο παιχνίδι στα Τρίκαλα, νίκησε και σήμερα 2-1 τον ΑΟΤ στην Τούμπα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με τον Πρίγιοβιτς στο 78΄, τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μιλοσάβλιεφ και οι γηπεδούχοι πήραν τελικά τη νίκη με το πέναλτι του Πρίγιοβιτς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Σιαμπάνης, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Μαλεζάς, Κρέσπο (59΄ Μυστακίδης), Τσίμιροτ (81΄ Πέλκας), Σάκχοφ, Λημνιός, Μακ (70΄ Κουλούρης), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Χιντζίδης, Λεάντρο (74΄ Βέρτζος), Κοτσώνης, Τσιάρας, Ανδρεόπουλος, Ντίνας, Γροντής, Τόμιτς (61΄ Μιλοσάβλιεφ), Ζγκούρι (74΄ Ντακόλ).

Νωρίτερα, ο Πανιώνιος έχοντας κερδίσει 2-0 στον πρώτο αγώνα, πέρασαν νικηφόρα και από το «Γεντί Κουλέ» επικρατώντας του ΟΦΗ με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Σπιριντόνοβιτς στο 28ο λεπτό.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Φαζός (53` Πλευράκης), Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας, Νάστος, Παπαστεριανός (71` Κοντογιάννης), Παπατόλιος (83` Μονιάκης), Κουτσιανικούλης, Μάνος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Μπανανά, Γκιοατά (58` Σταυρόπουλος), Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σαββίδης, Πινιώτης, Μασούρας (46` Βουκελάτος), Σπιριντόνοβιτς (67` Οικονομίδης), Γεσίλ.

Την Τετάρτη γίνονται οι επαναληπτικοί αγώνες Ολυμπιακός-Πλατανιάς, ΠΑΣ Γιάννινα-Λεβαδειακός, Ξάνθη-Λάρισα και Παναθηναϊκός-Λαμία ενώ η ρεβάνς Ατρόμητος-Αστέρας θα διεξαχθεί την Πέμπτη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των επαναληπτικών αγώνων και τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων: