Ο Ολυμπιακός όρθωσε ανάστημα, ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο τελικό - Free Sunday
Ο Ολυμπιακός όρθωσε ανάστημα, ο τίτλος θα κριθεί στον 5ο τελικό

Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των τελικών που διέφερε από τα προηγούμενα, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό με 92-76, ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά και πλέον τα πάντα θα κριθούν στον πέμπτο τελικό, την Κυριακή στο Νίκος Γκάλης.

Στον τέταρτο τελικό δεν κυριάρχησαν οι άμυνες και παρακολουθήσαμε ένα σαφώς πιο θεαματικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά καλός στην επίθεση, επιχείρησε πολλές γρήγορες επιθέσεις και αξιοποίησε αρκετές, είχε σε εξαιρετική μέρα τον ΜακΛίν και πήρε πολλά από πολλούς, οπότε απέκτησε εξαρχής το προβάδισμα, δεν το έχασε ποτέ και νίκησε, τελικά, με σχετική άνεση έναν Παναθηναϊκό που πλην του ξεσπάσματος του Λοτζέσκι δεν μπήκε ποτέ στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αιχμή του δόρατος τον Πρίντεζη (12π., 11 ριμπ., 3 ασ., 1 κόψ.), να παίρνει και να τελειώνει επιθέσεις (8-2), στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Παπανικολάου με έξι σερί πόντους (16-9) και το δεκάλεπτο έκλεισε με τρίτο «ερυθρόλευκο» να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους, τον Ρόμπερτς (16 π. με 2/2 δίπ., 3/5 τρίπ., 3/3 β., 3 ασ., 2 ριμπ.) με τρίποντα, και σκορ 28-19.

Ο καλός ρυθμός του πρώτου δεκαλέπτου δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο, λόγω και των πάρα πολλών φάουλ που έδωσε το διαιτητικό τρίο, με τον ΜακΛίν (20 π. με 6/7 δίπ., 8/13 β., 5 ριμπ., 2 ασ., 11 κερδισμένα φάουλ) να αναγκάζει διαρκώς σε φάουλ την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το πάνω χέρι και το προβάδισμά του, κλείνοντας το ημίχρονο στο 48-36 απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε μόλις 3 ασίστ και 9 λάθη.

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, με βασικό εκφραστή τον Λοτζέσκι (16 π. με 2/4 δίπ., 4/6 τρίπ., 4 ριμπ.) που πέτυχε τρία τρίποντα, ενώ στη συνέχεια μπήκε και ο Τζέιμς στην  εξίσωση, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει 53-50 αλλά αμέσως μετά ο Λοτζέσκι χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, στο 26’, ακολούθησε ο Καλάθης επίσης με τέσσερα φάουλ, ο Τζέιμς πήρε την μπάλα και έβαλε 12 διαδοχικούς πόντους για το 67-64, αλλά στη συνέχεα δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα (20 π. αλλά με 2/7 δίπ., 2/9 τρίπ., 10/11 β.) και ο Ολυμπιακός έκλεισε την 3η περίοδο στο +7 (71-64).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σκορ από Ρόμπερτς, ΜακΛίν και ένα τρίποντο του Ρίβερς (76-67), ενώ στο 35’ έγινε η φάση που ουσιαστικά έκρινε τον τελικό. Ο Ρόμπερτς, στο τέλος της επίθεσης, έκανε προσποίηση και ακολούθησε ένα χωρίς ισορροπία εύστοχο τρίποντο (82-71), ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε έντονα για βήματα (που, οριακά μεν, αλλά δεν ήταν) και δέχτηκε τεχνική ποινή στον πάγκο του, το σκορ πήγε στο 86-71 με τη βολή του Ρόμπερτς και καλάθι του ΜακΛίν, το «ερυθρόλευκο» σερί έφτασε το 13-1 και ο Ολυμπιακός έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στο τελικό 92-76, με μοναδικό αξιοσημείωτο το γεγονός πως ο Μπόγρης μπήκε στα τελευταία δευτερόλεπτα αποφασισμένος για τσαμπουκά, βρήκε στο πρόσωπο στην προσπάθεια για σουτ τον Λοτζέσκι, αμέσως μετά ξεχύθηκε στην επίθεση και ζήτησε από τον Μάντζαρη να την πραγματοποιήσει (με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται και το σκορ στο 92-76 ο Μάντζαρης απλώς άφησε την μπάλα), έπεσε πάνω στον Λοτζέσκι και… του την είπε κιόλας, προκαλώντας την αντίδραση του Καλάθη και την μεταξύ τους αψιμαχία.

Στα αρνητικά για τον Ολυμπιακό σε μία καλή βραδιά γι’ αυτόν, το γεγονός ότι δεν έπεισε τους οπαδούς του να γεμίσουν το ΣΕΦ, όπου βρέθηκαν περίπου 8.000 οπαδοί και πολλά κενά καθίσματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 48-36, 71-64, 92-76.

Ολυμπιακός: Σπανούλης 13, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 9 (2), Μάντζαρης 7 (1), ΜακΛίν 20, Μπράουν, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς 11 (2), Ρόμπερτς 16 (3), Μπόγρης, Γουίλτζερ 2.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 3, Ρίβερς 6 (1), Γκιστ 12, Λοτζέσκι 16 (4), Καλάθης 12, Τζέιμς 20 (2), Παππάς, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 3, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.