Το VAR καθόρισε τις προκρίσεις στους 8 του champions' league - Free Sunday
Το VAR καθόρισε τις προκρίσεις στους 8 του champions' league

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με προπονητή τον Όλε Γκουναρ Σόλσκιερ είναι από χθες η πρώτη ομάδα στην ιστορία του Champions League που έχασε με δυο γκολ διαφορά εντός έδρας αλλά πήρε την πρόκριση στην έδρα του αντιπάλου!

Η ομάδα του Σόλσκιερ ταξίδεψε στη Γαλλία χωρίς δέκα βασικούς παίκτες και με έξι πιτσιρίκια στην αποστολή αλλά κατάφερε να κερδίσει με 3-1 την Παρί και να προκριθεί στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Η Γουνάιτεντ με 2 γκολ του Λουκάκου από το πρώτο ημίχρονο, κέρδιζε 2-1 μέχρι τις καθυστερήσεις όταν σε σουτ του Νταλότ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κιμπέμπε. Ο διαιτητής συμβουλευτηκε το VAR κι έδειξε πέναλτι, το οποίο πήρε την ευθύνη να εκτελέσει ο Ράσφορντ αν και δεν είχε εκτελέσει ποτέ πέναλτι στο παρελθόν. Το πέτυχε και η Γιουνάιτεντ απέκλεισε την Παρί.

Στο VAR κρίθηκε και το άλλο χθεσινό παιχνίδι στο οποίο η Πόρτο με πέναλτι του Τέλες στο 116, στην παράταση, το οποίο επιβεβαιώθηκε από το VAR, πήρε την πρόκριση με 3-1 απο τη Ρόμα.