Εύκολη νίκη για την Εθνική στο Γιβραλτάρ - Free Sunday
Εύκολη νίκη για την Εθνική στο Γιβραλτάρ

Με νίκη 4-1 επί του Γιβραλτάρ στο στάδιο «Αλγκάρβ» του Φάρο-Λούλε, στην Πορτογαλία, ξεκίνησε η εθνική
ομάδα ποδοσφαίρου τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Για το Γιβραλτάρ ήταν ένα ιστορικό παιχνίδι καθώς κατάφερε να πετύχει γκολ στο 26, τρία λεπτά νωρίτερα από
το γκολ που είχε πετύχει κατά της Πολωνίας, ενώ η Ελλάδα σκόραρε τρεις φορές σε ένα τετράλεπτο στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετατρέποντας το 1-1 σε 4-1.

Ήταν το γκολ του Γουόκερ που ισοφάρισε το 0-1 του Μήτρογλου το γκολ που σημείωσε το ρεκόρ για το Γιβραλτάρ, ενώ τα τρία διαδοχικά γκολ της Εθνικής ήλθαν από αυτογκόλ του Γουάισμαν στο 44', από τον Φορτούνη στο 45' και από τον Τοροσίδη στις καθυστερήσεις.

Ο επόμενος αγώνας της ελληνικής ομάδας θα διεξαχθεί στις 7 Οκτωβρίου στην Κύπρο, ενώ τρεις ημέρες αργότερα
θα αντιμετωπίσει στο Ταλίν την Εσθονία.

ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Τζεφ Γουντ): Πέρες, Γουάισμαν, Ρόι Τσιπολίνα, Ράιαν Κασιάρο, Ζόσεφ Τσιπολίνα, Γκαρσία, Γουόκερ, Μπόσιο (71΄ Κάιλ Κασιάρο), Ερνάντες, Κουμπς (85΄ Γιόμε), Λι Κασιάρο.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Καρνέζης, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Σάμαρης, Μανιάτης, Μάνταλος (62΄ Γιαννιώτας), Φορτούνης, Μπακασέτας, Μήτρογλου (73΄ Βέλλιος).