Στο φάιναλ φορ του BCL η Βασίλισσα, πλώρη για το τρίτο - Free Sunday
Στο φάιναλ φορ του BCL η Βασίλισσα, πλώρη για το τρίτο

Πλώρη για την κατάκτηση του τρίτου ευρωπαϊκού της τροπαίου έβαλε η ΑΕΚ, καθώς προκρίθηκε στο φάιναλ φορ του Basketball Champions League μετά το 83-83 με την Στρασμπούρ στο Στρασβούργο, εφόσον υπερασπίστηκε το +9 του ΟΑΚΑ.

Αντίπαλοί της στο φάιναλ φορ θα είναι οι Μονακό, Μούρθια και Λούντβιχσμπουργκ.

Η ΑΕΚ ήταν συγκεντρωμένη και αποφασισμένη σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και έπαιξε για τη νίκη και όχι με το μυαλό της στη διαφορά. Είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, άντεξε στην πίεση των Γάλλων στο δεύτερο και με δικό της σερί 10-3 στο τέλος του ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, 37-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα τέσσερα φάουλ που συμπλήρωσε ο Χάντερ και μία τεχνική ποινή συνετέλεσαν στο να χτίσει διαφορά η Στρασμπούρ, 55-47 στο 28’, αλλά η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση, με γκολ-φάουλ του Πάντερ και Σάκοτα για το 55-52.

Το καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης ήταν στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν η Στρασμπούρ βρέθηκε στο +5 και φάνηκε να μπορεί να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά, σε επίπεδα που θα της έδιναν την πρόκριση. Κάπου εκεί όμως «μίλησε» ο Σάκοτα, που με δύο διαδοχικά τρίποντα έφερε την ΑΕΚ στο -1 (71-70) στο 38’. Ήταν η ένεση αυτοπεποίθησης που χρειαζόταν η ΑΕΚ από τον αρχηγό της, καθώς έκτοτε οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να απομακρυνθούν ξανά, για να φτάσουμε στο 83-83 στην ολοκλήρωση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 59-56, 83-83

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ:  Μποστ 16 (3), Λαμπεϊρί 19 (3), Λόγκαν 8, Ράντολφ 6 (1), Ράιτ 10, Άτκινς, Μπιλάν 16, Ίνγκλις 5, Λελούπ 3.

ΑΕΚ:  Γκριν 12 (1), Χάντερ 10, Πάντερ 18 (2), Σάκοτα 12 (2), Βασιλόπουλος 2, Χάρις 11 (1), Τζέιμς 2, Λαρεντζάκης 7, Μαυροειδής 6, Ξανθόπουλος 3 (1).