Επιστροφή Καλάθη και άνετο 90-79 επί της Εφές - Free Sunday
Επιστροφή Καλάθη και άνετο 90-79 επί της Εφές

Με τον Καλάθη να επιστρέφει… σαν να μην έλειψε μια μέρα, ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα από τα πιο εύκολα φετινά του βράδια στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Αναντολού Εφές με 90-79 στο ΟΑΚΑ. Πλέον ο Παναθηναϊκός βρίσκεται σε απόσταση μιας νίκης από την πρώτη ΤΣΣΚΑ, η οποία ηττήθηκε στην Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα με 85-72.

Ο Παναθηναϊκός έβαλε από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις της νίκης του, όταν με καλή άμυνα, ταχύτητα και καλές επιλογές στην επίθεση παγίωσε γρήγορα μια διαφορά 10 και άνω πόντων, η οποία διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Από την πλευρά τους οι Τούρκοι δικαίωσαν την θέση τους ως οι τελευταίοι της βαθμολογίας: ένα σύνολο πολύ καλών παικτών που αδυνατεί να γίνει ομάδα, το οποίο δεν θα μπορούσε να σταθεί στο απόρθητο ΟΑΚΑ παρά τη βελτίωση που έχει δείξει το τελευταίο διάστημα.

Με τον Καλάθη να ορίζει το τέμπο του παιχνιδιού και την τριάδα Αντετοκούνμπο-Σίνγκλετον-Γκιστ να έχει απαγορέψει τις συνεργασίες στους παίκτες της Εφές, που σκόραραν μόνο όταν νικούσαν στο ένας εναντίον ενός τον αντίπαλό τους. Το +10 ήρθε στο 7’ (19-9) και όταν στην επιθετική εξίσωση προστέθηκαν ο πολύ συγκεντρωμένος Παππάς (16 π. με 1/3 δίπ., 4/5 τρίπ., 2/2 β., 3 ασ., 2 ριμπ., 1 κλεψ., 2 λ.) και τα τρίποντα του Ντένμον η διαφορά έφτασε στο +14, 47-33 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν έπαιξε το ίδιο καλή άμυνα, δεν του χρειάστηκε άλλωστε εφόσον το επιθετικό κρεσέντο, με προσωπικούς πόντους και διαδοχικές ασίστ, του Καλάθη (17 π. με 4/7 δίπ., 3/4 τρίπ., 9 ασ., 3 ριμπ., 3 κλεψ., 2 λ.), η πληθωρική συνεισφορά του Γκιστ και η ευστοχία από την περιφέρεια των Λοτζέσκι, Παππά, Ντένμον -πλην του συνήθους υπόπτου Ρίβερς που δεν κατάφερε να σκοράρει- επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να βρεθεί στο +19… με τον αυτόματο πιλότο, 70-51, για να φτάσει τελικά σε μια άνετη νίκη με 90-79, χωρίς ποτέ να απειληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79.

Παναθηναϊκός Superfoods: Σίνγκλετον 8, Ρίβερς, Παππάς 16 (4), Ντένμον 9 (3), Γκιστ 10, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο 6.

Aναντολού Εφές: Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (3), Στίματς 4, Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12, Σιμόν 13 (1).