Σόου Σαλάχ, καταιγιστική Λίβερπουλ, 5-2 τη Ρόμα - Free Sunday
Σόου Σαλάχ, καταιγιστική Λίβερπουλ, 5-2 τη Ρόμα

Μέχρι να συμπληρωθεί το 80o λεπτό του πρώτου ημιτελικού του Champions League η Λίβερπουλ είχε κλείσει το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς προηγούνταν με 5-0 της Ρόμα μετά από ένα ακόμη τρομερό σόου του Σαλάχ.

Mόνο που η Ρόμα έβαλε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα μπορούσε να πει κανείς πως… πήρε αυτό που ήθελε: αρκεί να θυμηθούμε τι συνέβη στον προημιτελικό, όπου η Μπαρτσελόνα είχε κερδίσει με 4-1 την Ρόμα στο Καμπ Νόου στο πρώτο παιχνίδι και ηττήθηκε με 3-0 στο δεύτερο, μένοντας εκτός. Θα μπορούσε να πει λοιπόν κανείς πως η Ρόμα… έφερε την κατάσταση εκεί που ήθελε, πάλι ένα 3-0 χρειάζεται στη ρεβάνς.

Βέβαια τα θαύματα δεν συμβαίνουν ούτε κάθε φορά ούτε κατά παραγγελία και η Λίβερπουλ είναι το τεράστιο φαβορί για την πρόκριση, αν όχι το ακλόνητο φαβορί δεδομένης και της εικόνας της αναμέτρησης. Η Λίβερπουλ πίεσε ασφυκτικά την Ρόμα, αναπτυσσόταν ταχύτατα και αποτελεσματικά όταν έκλεβε την μπάλα, πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες και πιο μεστές εμφανίσεις της επί εποχής Κλοπ. Και φυσικά έχει και τον άνθρωπο που κάνει τη διαφορά μπροστά, τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος οργίασε κόντρα στην ομάδα που ουσιαστικά τον ανέδειξε και σεβόμενός την δεν πανηγύρισε στα γκολ του.

Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημά του, η Ρόμα είχε μπει κυρίως για να διαφυλάξει τα μετόπισθεν αλλά έκανε ένα ισορροπημένο παιχνίδι και μάλιστα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν το μακρινό σουτ του Κολαρόβ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι μετά την οριακή παρέμβαση του Κάριους στο 18’.

Στο 36’ όμως και αφού η Ρόμα απέκρουσε το πρώτο κύμα της επίθεσης της Λίβερπουλ ήρθε ο Χέντερσον από πίσω, έκλεψε την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Σαλάχ στην γωνία της περιοχής στα δεξιά, ο Αιγύπτιος σήκωσε το κεφάλι και έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να κατευθύνεται στην απέναντι πλευρά της εστίας, δοκάρι και μέσα. Δύο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του αφύλακτου Λόβρεν από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε τα δοκάρια για τις δύο ομάδες. Ο ρυθμός της Λίβερπουλ ήταν καταιγιστικός πλέον, φτάνοντας τελικά στο 2-0 στο 45’, όταν από απομάκρυνση από την άμυνα η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ κάτω από το κέντρο, εκείνος έδωσε στον Φιρμίνο και έκανε την κάθετη κίνηση, με τον Φιρμίνο να του την επιστρέφει την κατάλληλη στιγμή και τον Σαλάχ να έχει όλο τον χώρο και τον χρόνο για να τσιμπήσει εκπληκτικά την μπάλα εκτός περιοχής πάνω από τον Άλισον και να την δει να καταλήγει αργά αργά στα δίχτυα.

Η Λίβερπουλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και έκανε την Ρόμα να ασφυκτιεί από την πίεση, φτάνοντας στο 3-0 στο 56’, όταν από κλέψιμο στην άμυνα έγινε η μπαλιά για τον Σαλάχ που έφευγε στα δεξιά -από θέση οφσάιντ-, γύρισε την μπάλα την κατάλληλη στιγμή και ο Μανέ στην κίνηση έκανε το 3-0. Πέντε λεπτά αργότερα η Λίβερπουλ έφτασε στο 4-0, με τον Σαλάχ να κάνει εντυπωσιακή προσποίηση στην περιοχή και να γυρίζει στον Φιρμίνο που σκόραρε χωρίς πρόβλημα, ενώ με κεφαλιά του Φιρμίνο έγινε το 5-0, από εκτέλεση κόρνερ του Μίλνερ στο 69’.

Κι ενώ η Λίβερπουλ άρχισε να χαλαρώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Ρόμα το εκμεταλλεύτηκε, αρχικά με τον Τζέκο να δείχνει την εκτελεστική του δεινότητα στο 81’ και στη συνέχεια τον Περότι να σκοράρει με τρομερή εκτέλεση πέναλτι στο 85’. Κοινός παρονομαστής των δύο γκολ της Ρόμα ο Λόβρεν, που έχασε την κεφαλιά και έφτασε η μπάλα στον Τζέκο στο 5-1 και στη συνέχεια υπέπεσε στο πέναλτι.